نمایندگی تفال در تهران
خرید اتو بخار تفال
زودپز برقی تفال
خرید توتون پیپ
مرکز خرید پیپ در تهران
خرید بک لینک
قيمت باكس هتلی
قیمت تشک رویا
تبريز شهر هزار رنگ شيريني irangardi
درباره من
موضوعات
  موضوعي ثبت نشده است
نويسندگان
برچسب ها
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :samaneh
تاريخ: ۳ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت: ۱۲:۱۹:۴۱


باقلواي تبريز
آذري هاي خاورميانه معولا روش خود را در درست كردن اين شيريني بي نطير مي دانند. اما بايد بدانيد يكي از خوشمزه ترين باقلواهاي ايراني ورژن تبريزي آن است. باقلواي كم شهدي كه با نارگيل، پسته يا بادامم تزئين شده باشيد. باقلواي تبريزي از لحاظ كيفيت توليد و تركيبات به نوعي برادر باقلواي استانبولي ست و تقريبا همان طعم و مزه را ميدهد.
مواد اصلي در تركيبات اين شيريني خوشمزه آرد، شكر، تخم مرغ، هل و يك سري ديگر افزودني هايي هستند كه مردم تبريز به تجربه در خصوص بهبود طعم آن به آنها رسيده اند. براي كساني كه در ايران زندگي نميكنند و به سفر در اينجا مشغول اند، شيريني تبريز به خصوص باقلوا به عنوان يك سوغاتي خوب و خوشمزه ميتواند در نظر گرفته باشد. تبريزي ها عادت دارند در خصوص شيريني جات خود با حوصله و با تنوع زيادي خريد كنند. شما هم سعي كنيد در سفر بعد سري به شيريني فروش هاي تبريزي بزنيد و بد نيست در اين بين حتما باقالواي اين شهر را امتحان كنيد.

 

تاريخ شيريني پزي در ايران


شريني قرابيه تبريزي
شيريني نارگيلي را كه حتما شنيده ايد و خورده ايد. قرابيه هم در واقع يك نوع شيريني در همين شكل و شمايل و طعم است با اين تفاوت كه تبريزي ها جدا آن را خوشمزه تر و با محتويات غني تري درست ميكنند. اگر در مورد قرابيه جستجويي كنيد ميبينيد كه داستان از تبريز هم فراتر ميرود. اين شيريني در واقع محبوب تمام آذري هاي منطقه، از زنجان و تبريز گرفته تا باكو و تركيه است. در تبريز قرابيه به عنوان يك شيريني مجلسي و گران قيمت شناخته ميشود و در واقع با طعم و ظاهر دلپذيري كه دارد، در دل ايراني ها جاي بسياري باز كرده است.
محتوايات قرابيه شامل بادام، شكر، سفيده تخم مرغ و پسته است و در نوع نارگيلي آن به جاي بادام از نارگيل استفاده ميشود. در تبريز تقريبا هر شيريني فروشي قرابيه را در ويترين خود دارد و اگر به زنجان هم سري بزنيد قرابي گردويي ميبينيد كه به آن گيرداكان قلاويه سي ميگويند.

 

تاريخ شيريني پزي در ايران


اريس
اريس را بايد بيشتر تنقلات ناميد تا يك شيريني مجلسي. در ايران وقتي صحبت از تنقلات است تا دلتان بخواهد گزينه هاي متنوعي از شهرهاي مختلف پديدار ميشود. از انواع خشكبارها، تا مغزها و برگ ميوه ها. تبريز هم در كنار آجيل مرغوب و تازه خود تنقلات ديگري دارد كه به آن اريس ميگويند. اريس در زبان زيباي تركي سوت شيريني‌سي تلفظ ميشود كه از قرار معلوم حسابي باب ميل تبريزي هاست.
انواع مختلفي از اريس اعم از شيري، وانيلي، شكري، پسته اي و كاكائويي وجود دارد. پس هر ذائقه اي كه داريد و هم طعمي را كه ميپسنديد انتخاب كنيد و در كنار يك چاي دَم كشيده ايراني حسابي از خوردن اين شيريني لذت ببريد.

 

تاريخ شيريني پزي در ايران


راحت الحلقوم
راحت الحلقوم از آن شيريني هاست كه در پس مزه خوش مزه ش، داستان جالبي هم دارد. ميگويند در اوخر قرن هجدهم و در دوران سلطنت عبدالحميد اول، پادشاه براي دلربايي از ملكه دستور داد تا همه آشپزان و شيريني پزان دور هم جمع شوند و دسر تازه اي براي خوشحال كردن خاطر ملكه بسازند. همه آنچه كه از دستشان بر مي آمد انجام دادند و حاصل كار آن چيزي كه مطلوب شاه بود نشد تا آنجا كه شاگر شيريني پزي به نام بكير افندي از راه رسيد و راحت الحلقوم را پيش كش شاه كرد.
اين شد كه از آن روز تا به حال، راحت الحلقوم يكي از پرطرفدارترين شيريني هاي تركي لقب گرفته است و در تركيه به عنوان يكي از كالاهاي صادراتي پرطرفدار به حساب مي آيد.

 

تاريخ شيريني پزي در ايران


رشته ختايي تبريز
اگر بخش غذاهاي مشهدي را مطالعه كرده باشيد ميبينيد كه اهالي مشهد، مانند ديگر ايرانيان بعضي غذاها را صرفا در ماه هاي مبارك و حرام طبخ ميكنند. در خصوص شيريني جات هم اين خصيصه هست. براي مثال در بيشتر مناطق ايران زولبيا و باميه به عنوان يك شيريني مخصوص ماه مبارك رمضان تهيه ميشود.
حال داستان در خصوص رشته ختايي هم به همين صورت است. اغلب مردم تبريز اين شريني را در ماه مبارك رمضان تهيه و نوش جان ميكنند. در واقع به عنوان يك پاي ثابت سفره افطار تبريزي ها، رشته ختايي جاي بسياري در دل تبريزي ها باز كرده است. اگر ميخواهيد سر از محتويات اين شيريني خوشمزه درآوريد بهتر است بدانيد از تركيب رشته ختايي، كره، پسته، شكر، آب و پودر قند تشكيل شده است.

 

-----------------------------

گرداوري و تنظيم : سفربين

مطالب مرتبط : جاذبه هاي طبيعي تبريز را از دست ندهيد *

موضوع:
برچسب‌ها: ،

نظرات (0)
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
آواتار :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]