نمایندگی تفال در تهران
خرید اتو بخار تفال
زودپز برقی تفال
خرید توتون پیپ
مرکز خرید پیپ در تهران
خرید بک لینک
قيمت باكس هتلی
قیمت تشک رویا
درياچه اوباري بهشتي در دل جهنم irangardi
درباره من
موضوعات
  موضوعي ثبت نشده است
نويسندگان
برچسب ها
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :samaneh
تاريخ: ۹ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت: ۰۶:۴۵:۳۲

درياچه اوباري در بيابان ليبي و شمال صحراي بزرگ آفريقا مي باشد. اطراف اين درياچه به اندازه اي سرسبز و زيبا است كه باورش سخت است كه در دل كوير چنين بهشتي وجود دارد.

 

درياچه اي رويايي در دل كوير ليبي


درياچه شنيِ اوباري محوطه‌اي وسيع از تپه شن هاي مرتفع در منطقه‌ي «فزان» در جنوبِ غربي ليبي است. دويست هزار سال قبل، اين‌جا منطقه‌ي مرطوب و حاصلخيز بود كه باران زيادي در آن مي‌باريد و رودخانه‌هاي جاري فراواني داشت.

 

درياچه اي رويايي در دل كوير ليبي


اين رودخانه‌ها، درياچه‌ي بزرگي را تغذيه مي‌كردند، درياچه‌اي به اندازه‌ي جمهوري چك در آبگير فزان كه به آن درياچه‌ي «مگا فزان» مي‌گفتند.
در آن دوران كه اصطلاحاً به آن دوران مرطوب مي‌گويند، اين درياچه مگا فزان به بالاترين اندازه‌ي خود يعني صد و بيست هزار كيلومترمربع رسيد. تغييرات آب و هوا باعث شد تا اين ناحيه، درواقع بخشي از ساهارا، به‌مرور زمان خشك‌شده و بين سه هزار تا پنج هزار سال قبل، رفته‌رفته تبخير شود.

 

درياچه اي رويايي در دل كوير ليبي


امروزه بقاياي درياچه مگا فزان به شكل درياچه‌هاي كوچكي در ميان تپه شن هاي مرتفع شبيه لكه‌هاي مرطوبي در بيابان پخش شده‌اند. در حال حاضر حدود بيست درياچه در واحه‌هاي زيبايي با نخل‌هايي در حاشيه‌ي درياچه شني اوباري وجود دارد كه به شكل ناهنجاري‌هايي در محيط سخت و زمخت بياباني سر برآورده‌اند.

 

درياچه اي رويايي در دل كوير ليبي


درياچه‌هاي اوباري بسيار نمكي و شور هستند. اين مسئله به خاطر آن است كه اين درياچه‌ها به‌طور مداوم تبخير مي‌شوند و هيچ رود ديگري نيست كه به آن بريزد و آنها را پُر كند ليبي هيچ رود پايدار و قديمي‌اي ندارد كه عمري چندين ساله داشته باشد.
اين مسئله باعث شده كه مواد معدني حل‌نشده در آب درياچه‌هاي اوباري متراكم شود. برخي از درياچه‌هاي اوباري تقريباً پنج‌برابر شورتر از آب دريا هستند. برخي از آنها به خاطر وجود جلبك‌هاي مقاوم به نمك، تقريباً به رنگ قرمزِ خوني‌ درآمده‌اند.

 

درياچه اي رويايي در دل كوير ليبي

 

--------------------------

گردآوري و تنظيم : سفربين

مطالب پيشنهادي سفربين:

موضوع:
برچسب‌ها: ،

نظرات (0)
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
آواتار :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]